19 sierpnia 2015

Układ optyczny oka

Jeśli chce się zrozumieć, dlaczego pojawiają się problemy z ostrością wzroku należy dowiedzieć się jak prawidłowo powinno funkcjonować oko a więc jak wygląda oko miarowe.

Promienie świetlne powinny przechodzić przez rogówkę, komorę przednią, soczewkę oraz ciało szkliste. Te ośrodki mają swoją moc, którą wyraża się w dioptriach i będą one tak skupiać promienie, by dobrze były one odebrane przez siatkówkę oka. Światło do oka może wpadać pod różnym kątem w zależności od tego jak obserwujemy przedmiot, czy jest to z bliska czy z daleka. Za zmiany mocy układu skupiającego w oku odpowiedzialna będzie soczewka i jej układ akomodacyjny, który sprawia, że soczewka może zmieniać swój kształt i tym samym liczbę dioptrii.

AVM - okulary do komputera

Zwiększenie liczby dioptrii gwarantuje, że soczewka ma bardziej wypukły kształt co związane jest również ze skurczem mięśnia i akomodacją. Gdy te wszystkie zjawiska będą przebiegać prawidłowo to oko będzie widzieć miarowo. W przypadku, gdy mowa o wadach refrakcji trzeba brać pod uwagę sytuacje, gdy ogniwo oka nie pracuje w odpowiedni sposób. Pojawia się problem z przejrzystością ośrodków, które załamują światło, jest kłopot z akomodacją albo wymiarami gałki ocznej. Wszystko to może sprawiać, że obraz nie będzie dobrze skupiany na siatkówce i nie zostanie przez nią odebrany, a więc pojawi się problem z ostrością wzroku.