12 sierpnia 2015

Jaskra i zaćma

Dwie choroby jaskra i zaćma są bardzo często problemem dla wielu osób. Dotykają jednak różnych części oka i mają różne podłoże. Zaćma będzie powodować, że oko będzie się mętniło i soczewka nie będzie w należytym stanie natomiast jaskra jest wywołana zbyt wysokim ciśnieniem w oku i nerw wzroku zostaje przez to uszkodzony.

Zaćma jak i jaska mogą mieć charakter nabyty i wrodzony. Zaćmę można leczyć operacyjne, a jaskrę poza tym będzie można także leczyć za pomocą leków. Obecnie stosowane są jednak również metody leczenia chirurgicznego tych problemów. Obie choroby mogą niestety prowadzić nawet do ślepoty. Różnice między zaćmą a jaskrą Jeśli nie będzie diagnozy i leczenia to obie te choroby mogą doprowadzić do ślepoty. Jednak ich przebieg i objawy będą inne i leczenie też będzie inne. W przypadku zaćmy występuje zmętnienie soczewki oka. Choroba ta występuje i jako wrodzona i jako nabyta. Może się pojawić między innymi w związku z cukrzycą. Poza tym może wynikać ze stosowania sterydów, promieniowania czy jakiegoś urazu. Znana jest zaćma starcza, czyli związana bezpośrednio z wiekiem, która pojawia się po 60 roku życia.

Zaćma może się pojawić jako powikłanie po jaskrze. W momencie, gdy pojawia się zaćma nabyta źrenica stanie się blada. Gdy jest zaćma nabyta będzie biała. Widzenie na początku może być za mgłą i może stać się rozmazane a chory może mieć problem, by ocenić odległość. U dzieci zaćma może spowodować zeza albo oczopląs. U osób dorosłych zaćma może być powodem problemów z poruszaniem czy też zaburzeniami ruchu. Zaćma nie będzie się objawiać bólem oczu, ale jej nie leczenie może nawet doprowadzić do ślepoty. Jaska natomiast będzie wywołana zbyt wysokim ciśnieniem w oku. Może się pojawić po 40 roku życia, ale występuje także jaskra wrodzona, która związana jest z wadą anatomiczną chorego oka. Ryzyko pojawienia się tej choroby występuje przy następujących problemach: - nadciśnienie, - problem z krążeniem - migreny - jaskra w rodzinie - duże wady wzroku - urazy gałki ocznej - cukrzyca - stosowanie sterydów - stosowanie leków parasympatykolitycznych. Ciśnienie może się w oku podnosić stopniowo albo gwałtownie. Dlatego może być jaskra ostra albo podostra. Jaskra z gwałtownym zamknięciem kąta wywołuje bardzo silne objawy w postaci bólu głowy, oczu czy nudności lub wymiotów.